Qoyun və keçilərdə moniezioz xəstəliyi və ona qarşı mübarizə tədbirləri
Gövşəyən heyvanların, əsasən quzuların helmintoz xəstəliyi olub, nazik bağırsaq şöbəsində parazitlik edən Moniezia Expanza və Moniezia Benedeni qurdları tərəfindən törədilir.
Yoluxma: bağırsaqlarda olan moneziaların son buğumları qoparaq nəcislə xarici mühitə ifraz olunur və partlayaraq otlaqları çoxlu miqdarda yumurtalarla çirkləndirir. Otlaqlara yayılmış bu moniezia yumurtaları aralıq sahibi olan zirehli otlaq gənələri olan Oribatidlər tərəfindən udulurlar.Udulmuş yumurtalar və onlardan çıxan rüşeymlər aralıq sahibi olan gənələrin orqanizmində 50-100, bəzən isə 180 gün müddətində inkişaf edərək heyvanları yoluxdurmaq qabiliyyətinə malik olan sistiserkoidlərə çevirilirlər.Belə sistiserkoidli gənələri otla udmuş heyvanlar xəstəliyə yoluxurlar. Həzm traktına daxil olmuş gənələr (otla birlikdə) mədə bağırsaq şirələrinin təsirində parçalanır, onlardan çıxan süfrələr bağırsağın divarına yapışaraq inkişaf edir və çox sürətlə 30-40 gün müddətində 8 sm-ə qədər uzanmaqla böyüyərək yetkin moniezia qurdlarına çevirilirlər.
Yayılma: moniezioz xəstəliyinə qoyunçuluq inkişaf etmiş bütün ölkələrdə təsadüf olunur.
Respublikamızın bütün təbii iqlim zonalarında Moniezioz xəstəliyi qoyunlar (əsasən körpə quzu və çəpişlər) arasında geniş yayılmışdır. Qoyunların monieziozla yoluxma dərəcəsi, otlaqlarda olan oribatid gənələrinin yayılmasından asılıdır. Bu gənələr ən çox yarımsəhra tipli otlaqlarda daha çox olur. Onlar çaykənarı,meşəətrafı otlaqlarda və nəmliyi yüksək olan otlaq sahələrində inkişaf edərək çoxalırlar. Xəstəlik ən çox körpə quzularda 2-4 aylığında qeyd olunur.
Əlamətləri: moniezioz xəstəliyi qoyunlarda , xüsusən quzularda baş verərsə onlarda ishal, köpmə baş verir, qarın nahiyyəsi sallanır və xəstə heyvanlar tez-tez su içirlər, monieziozlar bağırsaqda çox toplandıqda, orada tıxac əmələ gəlir. Heyvan titrəyir, çırpınır və süstləşir. Xəstənin arıqlaması, başını döş və qarın nahiyəsinə çevirib baxması halı müşahidə olunur. Qeyd etmək lazımdır ki, yaşlı qoyunlarda monieziozun əlamətləri görünmür, yalnız ümumi zəiflik,süstlük və arıqlama müşahidə edilir.
Diaqnoz: moniezioz xəstəliyinə kaproloji müayinənin nəticəsinə əsasən diaqnoz qoyulur. Bu məqsədlə götürülmüş kal nümunəsi Fülleborn üsulu ilə müayinə etmək lazımdır.
Müalicə: xəstəliyin müalicəsində müasir antihelment preparatlarından istifadə etmək lazımdır. Tərkibi fenbendazol olan (Albendazol, Fenbendazol, Panakur, Fenikur və s.) preparatlar tövsiyə olunur.
Profilaktika: moniezioz xəstəliyi ilə mübarizəni uğurla, səmərəli aparmaq üçün kompleks tədbirlər və profilaktiki dehelmintizasiyalar vaxtlı-vaxtında yerinə yetirilməlidir.
Bu məqsədlə, yoluxmanın qarşısını almaq üçün quzular otarılağa çıxandan 25-30 gün sonra ilk dəfə, ondan 15-20 gün sonra 2-ci dəfə, 2-ci dəfədən 25-30 gün sonra 3-cü dəfə profilaktiki məqsədlə dehelmintizasiya aparılmalıdır.
Respublikamızda quzuların dehelmintizasiyası noyabr-dekabr aylarında doğulan quzularda fevral, mart, aprel, yanvar ayının sonuda və fevral ayında doğulan quzularda mart, aprel və mayda, mart və aprel ayında doğulan quzularda isə may-iyun alarında aparılması tövsiyə edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, payız və qış aylarında toğlu və yaşlı qoyunları 1 dəfə dehelmintizasiya etmək kifayət edir.
Aqrar Xidmətlər agentliyi bildirir ki, heyvanlarda moniezioz xəstəliyinə qarşı profilaktika və müalicə işləri baytar həkiminin təyinatı və iştirakı ilə aparılmalıdır